Jakie są rodzaje kart płatniczych?

person holding black android smartphone

Obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie codziennego życia bez posiadania karty płatniczej. Dzięki nim można dokonywać transakcji bezgotówkowych, a ponadto szybki rozwój technologii powoduje, że możliwości w tym zakresie jest coraz więcej. Jednak wraz z rozwojem technologii przybywa nowoczesnych rozwiązań również w dziedzinie kart płatniczych. Nie każda karta jest taka sama, przede wszystkim jak mowa o tym, jakie możliwości daje jej użytkownikom.

Visa to jeden z popularniejszych operatorów kart. Z jego produktów korzysta na całym świecie bardzo wiele osób, tak samo płatność kartami tego operatora na całym świecie nie sprawia większych problemów. Warto jednak poznać rodzaje kart, aby wiedzieć, w jaki sposób można z nich korzystać.

Karty debetowe stanowią chyba największą część spośród wszystkich wydawanych kart płatniczych. Karty te są powiązane z kontem użytkownika, i po dokonaniu przy ich pomocy transakcji saldo konta jest praktycznie natychmiast pomniejszane o kwotę transakcji. Użytkownik nie może przy ich pomocy wydać więcej, niż posiada, dlatego w przypadku braku środków na koncie transakcja nie będzie mogła być zrealizowana. Poza zapłatą przy ich pomocy karty debetowe umożliwiają również bezproblemowe dokonywanie wypłat z bankomatu czy płatności kartą online.
Nieco innym rodzajem kart są karty kredytowe. W większości sytuacji nie są one powiązane z kontem użytkownika, tworzony jest dla nich oddzielny rachunek. W ramach umowy zawieranej z bankiem klient uzyskuje dostęp do linii kredytowej w określonej wysokości. Gdy nadchodzi koniec okresu rozliczeniowego klient może spłacić całe zadłużenie na karcie lub jego wymaganą ratę, aby móc dalej korzystać z przyznanego kredytu. Zazwyczaj saldo dostępne dla klienta zwiększa się o kwotę, jaka zostanie spłacona. W większości karty kredytowe umożliwiają nie tylko dokonywanie płatności ale również wypłat z bankomatu, podobnie jak karty debetowe.

Karty przedpłacone to pewna nowość, która pojawiła się na rynku jakiś czas temu. Korzystanie z takiej karty nie wymaga posiadania konta. Karta zostaje zasilona odpowiednią kwotą, co umożliwia korzystanie z niej do momentu wyczerpania znajdujących się na niej środków. Często taką formę mają karty prezentowe w sklepach, które powoli wypierają drukowane bony prezentowe. Doskonale sprawdza się także jako karta dla dziecka czy na wyjazd, jeśli ktoś ma obawy o bezpieczeństwo wszystkich swoich środków na koncie.

pawel.rebelak
Author: Zdobysław