Co to jest karta kredytowa?

yellow square card on white surface

Karta kredytowa jest przydatnym narzędziem, o ile potrafimy rozsądnie z niej korzystać. Przeczytaj, co to jest karta kredytowa i dowiedz się, czy to coś dla ciebie.

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej. umożliwia ona dysponowanie środkami w ramach limitu kredytowego przyznanego przez bank. Jest to coś w rodzaju krótkoterminowej pożyczki, za którą nic nie zapłacisz, o ile spłacisz ją w terminie.

Okres bezodsetkowy
Zwykle banki dają nawet 50 dni na wydawanie pieniędzy banku w ramach przyznanego limitu. Po jego zakończeniu masz około 20-26 dni na spłatę zobowiązania. Jest to okres bezodsetkowy, czyli oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś. Okres bezodsetkowy dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych, czyli zakupów za pomocą karty w sklepie stacjonarnym lub przez internet. W przypadku wypłaty środków z bankomatu, bank od razu naliczy odsetki.

Spłata zadłużenia po terminie
Tutaj zaczynają się komplikacje, ponieważ w tym momencie bank nalicza odsetki od podjętych przez nas środków. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wzięcie kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia. prowizja banku i oprocentowanie. Ogólnie niespłacenie zobowiązania może nas sporo kosztować. Aby tego uniknąć, należy pilnować spłaty środków, wydawać pieniądze od banku na tyle rozsądnie, by być w stanie spłacić w terminie. Możemy również zlecić dyspozycję, by bank sam pobierał z głównego rachunku pieniądze, które od niego pożyczyliśmy

Zalety posiadania karty kredytowej
Dostęp do darmowych środków pieniężnych, o ile spłacasz zadłużenie w terminie
Budowanie wiarygodności kredytowej – karta kredytowa jest produktem kredytowym. Jeśli sumiennie spłacasz zadłużenie na karcie, masz większe szanse na uzyskanie kredytu od banku.
Szybkie płatności – w sklepach internetowym wystarczy wpisać tylko imię, nazwisko, numer karty oraz kod CVV.
Możliwość opłacenia zakupów nawet w przypadku braku środków na głównym rachunku bankowym przydaje się w przypadku nieplanowanych i niezbędnych zakupów.

Wybór karty kredytowej
Korzystną ofertę oferuje PKO BP – wystarczy zarabiać 1 000 zł miesięcznie, aby ją otrzymasz, a okres bezodsetkowy trwa 55 dni. Z kolei BNP Paribas oferuje także 400 zł na zakupy w Biedronce i 56 dni okresu bezodsetkowego. Oczywiście przed wyborem karty należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ofercie banku.

pawel.rebelak
Author: Zdobysław